Hem Skriv ut

Macau Grand Prix 2010: entry list (updated)

No.

   

Driver

         

Nat.

         

Team

         

Car/Engine

      Results

1

   

Edoardo MORTARA

         

ITA

         

Signature

         

Dallara Volkswagen

     1st F3 Euro Series

2

   

Marco WITTMAN

         

GER

         

Signature

         

Dallara Volkswagen

     2nd F3 Euro Series

3

   

Laurens VANTHOOR

         

BEL

         

Signature

         

Dallara Volkswagen

     6th F3 Euro Series

4

   

Daniel ABT

         

GER

         

Signature

         

Dallara Volkswagen

     2nd ATS Formula 3 Cup 

5

   

Jean-Eric VERGNE

         

FRA

         

Carlin

         

Dallara Volkswagen

     1st British F3

6

   

James CALADO

         

GBR

         

Carlin

         

Dallara Volkswagen

     2nd British F3

7

   

Jazeman JAAFAR

         

MAL

         

Carlin

         

Dallara Volkswagen

     12th British F3

8

   

Antonio Felix da COSTA

         

POR

         

Carlin

         

Dallara Volkswagen

     7th F3 Euro Series

9

   

Yuji KUNIMOTO

         

JPN

         

Tom’s

         

Dallara Toyota

     1st Japan F3

10

   

Rafael SUZUKI

         

BRA

         

Tom’s

         

Dallara Toyota

     3rd Japan F3

11

   

Alexander SIMS

         

GBR

         

Räikkönen Robertson Racing

         

Dallara Mercedes

     4th F3 Euro Series

12      Felipe NASR            BRA            Räikkönen Robertson Racing          

Dallara Mercedes 

     5th British F3

13

   

Michael HO

         

MAC

         

Räikkönen Robertson Racing

         

Dallara Mercedes

     6th Euro F3 Open (Copa)

14

   

Rio HARYANTO

         

INA

         

Räikkönen Robertson Racing

         

Dallara Mercedes

     5th GP3 Series

15

   

Daniel JUNCADELLA

         

ESP

         

Prema Powerteam

         

Dallara Mercedes

     8th Euro F3 Series

16

   

Roberto MERHI

         

ESP

         

Prema Powerteam

         

Dallara Mercedes

     5th Euro F3 Series

17

   

Oliver WEBB

         

GBR

         

Fortec Motorsport

         

Dallara Mercedes

     3rd British F3

18

   

Will BULLER

         

GBR

         

Fortec Motorsport

         

Dallara Mercedes

     8th British F3

19

   

Lucas FORESTI

         

BRA

         

Fortec Motorsport

         

Dallara Mercedes

     13th British F3

20

   

Alexandre IMPERATORI

         

SWI

         

Toda Racing with KCMG

         

Dallara Honda

     5th Japan F3

21

   

Yuhi SEKIGUCHI

         

JPN

         

Three Bond Racing

         

Dallara Nissan

     2nd Japan F3

22

   

Hideki YAMAUCHI

         

JPN

         

Hanashima Racing

         

Dallara Toyota

     6th Japan F3

23

   

Carlos HUERTAS

         

COL

         

Hitech Racing

         

Dallara Volkswagen

     10th British F3

24

   

Carlos MUNOZ

         

COL

         

Hitech Racing

         

Dallara Volkswagen

     9th F3 Euro Series

26

   

Renger van der ZANDE

         

NED

         

Motopark Academy

         

Dallara Volkswagen

     21st GP3 Series

27

   

Kimiya SATO

         

JPN

         

Motopark Academy

         

Dallara Volkswagen

     4th Japan F3 National Class

28

   

Valtteri BOTTAS

         

FIN

         

Prema Powerteam

         

Dallara Mercedes

     3rd F3 Euro Series

29

   

Adderly FONG

         

HKG

         

Sino Vision Racing

         

Dallara Mercedes

     16th British F3

30

   

Hywell LLOYD

         

GBR

         

CF Racing with Manor Motorsport

         

Dallara Mercedes

     15th British F3

32

   

Felix ROSENQVIST

         

SWE

         

Performance Racing

         

Dallara Volkswagen

     5th ATS Formula 3 Cup

DRIVER BIOS

 
 
 

 
Denna webbplats hanteras av webbpubliceringssystemet Bluerange Easy. Läs gärna mer och testa själv på www.bluerange.se/easy
Uppåt